Ten blog już nie jest aktualizowany!
Zapraszam na pemcorgi.weebly.com

3 stycznia 2008

Duży pies w małym opakowaniu


Corgi dawniej - zdjęcia znalezione w Internecie.


Inteligentne, chętne do zabawy i nauki, wierne, wesołe –
po prostu ujmujące!
Welsh corgi – małe ciałem, ale wielkie duchem wiejskie pieski,
jedne z hrabstwa Pembroke, drugie z hrabstwa Cardigan.


Do psiej elity trafiły na początku XX wieku dzięki hodowcom sealyham terrierów poszukującym nowej, najlepiej rodzimej rasy dla kynologii brytyjskiej. I znaleźli - na walijskiej wsi. Ówczesne corgi nie były zbyt urodziwe i fakt, że tak szybko zjednały sobie ludzkie serca zawdzięczają zapewne swemu wyjątkowemu charakterowi. Pierwsi hodowcy, jak to pionierzy, działali trochę po omacku i krzyżowali cardigany z pembrokami. Kennel Club nie ułatwiał im pracy: w 1928 roku uznał dwie odrębne rasy, ale już w 1930 roku zmienił stanowisko, by ostatecznie w 1935 roku uznać jednak dwie rasy: welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke.

Pembroki swą popularność w Wielkiej Brytanii zawdzięczają niewątpliwie królowej Elżbiecie II, która pierwszego pieska dostała w prezencie od ojca w 1933 roku. Był to Rozavel Golden Eagle, znany jako Dookie. Królowa pozostała wierna rasie i nie tylko utrzymuje stadko corgi w pałacu, ale także je hoduje.

Pierwsza w Polsce suka welsh corgi pembroke – Ynghariad-i-Cherry Blossom – przyjechała w 1979 roku z Niemiec do hodowli Lisiura państwa Redlickich, którzy po 30 latach obcowania z corgi wiedzą o tych pieskach niemalże wszystko.

Dobrze ułożony corgi jest nieocenionym towarzyszem człowieka, ale aby to osiągnąć należy psa wychowywać konsekwentnie (ale absolutnie nie ostro!) smakołykami hojnie nagradzając postępy
w nauce. Łakomy pastuch będzie z takiej metody bardzo zadowolony i w mig opanuje nowe komendy. Trochę gorzej ułożony corgi także jest przesympatycznym kompanem, ale trzeba się przy nim wykazać dużymi pokładami tolerancji i poczucia humoru, a corgi potrafi płatać figle swojemu człowiekowi!

U wielu przedstawicieli rasy zachował się instynkt pasterski. Czytałam o suczce urodzonej w Polsce, a mieszkającej na Łotwie – KAMA FIORD Czykita – która została kupiona z zamierzeniem wykorzystania jej do pasienia krów i rzeczywiście pierwszorzędnie to robiła! W Czechach pasienie jest popularnym psim sportem, organizowane są treningi i zawody, a wiele czeskich corgi bierze udział w tej zabawie. W maju 2008 r. polski Klub Welsh Corgi po raz pierwszy zorganizował Próby Instynktu Pasterskiego dla corgi i większość piesków wykazywała zainteresowanie owcami, a prawie połowa próbę zaliczyła.

Wiele praktycznych informacji dotyczących pielęgnacji, żywienia
i wychowania corgi, adresy hodowli, legendę i dużo, dużo więcej
znaleźć można na stronie klubu welsh corgi
O rasie napisano także tutaj